You are hereBudoucí akce / MANDLOŇOVOU STEZKOU K ROZHLEDNĚ

MANDLOŇOVOU STEZKOU K ROZHLEDNĚ


By standav - Posted on 24 Únor 2016

Velikonoční pondělí 28. 3. 2016

Odjezd: 7:40 Zlín- parkoviště vedle Velkého kina
8:00 Otrokovice- zastávka MHD u kostela
Návrat: kolem 18 hod.
Cena zájezdu: 300 Kč, členové 150 Kč

Trasy:

A - 26 km: Hustopeče, Kamenný vrch, pod Majákem, Diváky – památník bří. Mrštíků, rozhledna Nedánov, Na Štěpnicích, Přední kout, Kurdějov, Pod Kamenným vrchem, rozhledna na Starém vrchu, Hustopeče.

B – 16 km: Hustopeče, Kamenný vrch pod Majákem, Přední kout, Kurdějov, Pod Kamenným vrchem, rozhledna na Starém vrchu, Hustopeče.

C - 9 km: Hustopeče, Kamenný vrch, rozhledna na Starém vrchu, Hustopeče.
Peníze posílejte Magdě nebo Daně, ve Zlíně můžete peníze předat Janě Petrželkové v Atlasu.

Kontakt :
Magda Vaclová, t. 6O8 933 O43, e-mail: Magda@vacl.com
Dana Novotná, t. 776 139 489, e-mail: dana55novotna@seznam.cz

Jedna z nejvýznamnějších rezervací na Hustopečsku leží cca. 2 km od Hustopečí a cca.
1km severozápadně od blízké obce Kurdějov. Chrání typickou vegetaci drnové stepi a teplomilných trávníků. Proslula jako bohaté naleziště stepních rostlin a živočichů.
Výrazný kopec zvedající se severozápadně nad obcí Kurdějov. Nejvyšší vrchol (343 m) je porostlý náletovými dřevinami a hůře přístupný. Na severním odlesněném vrcholu (342 m) se nachází významná přírodovědná lokalita. Podkladem jsou zde slepence třetihorního stáří. Celé území je dnes rozbrázděno řadou prohlubní, odkud se v 19. století těžil kámen. Nachází se zde stepní trávníky s dominantní kostřavou walliskou, ostřicí nízkou a kavylem Ivanovým. Dále zde brzy na jaře lze spatřit koniklec velkokvětý a koniklec luční, kosatec různobarevný,
na jihovýchodním svahu objevuje velké množství trsů hlaváčku jarního. Území o rozloze 6,00 ha bylo v roce 1956 vyhlášeno za přírodní rezervaci a je součástí rozlehlé přírodní lokality NATURA 2000.

Historie pěstování mandloní na našem území sahá až do 17. století, ale první rozsáhlé sady byly vysazeny až ve snaze o soběstačnost socialistického hospodářství v roce 1949 na svazích v okolí Hustopečí. Mandloně totiž potřebují slunečné, dobře chráněné stanoviště v teplých polohách. V době největšího rozmachu v šedesátých letech dvacátého století rostlo v Hustopečích okolo 50 000 stromů na 185 hektarech. Hustopečské mandle nechyběly v žádné čokoládě tehdejší továrny na cukrovinky Zora Olomouc. Postupně však mandloně začaly ustupovat perspektivnějším meruňkám a sady se zmenšovaly - zůstaly pouze dva a po listopadu 1989 přestal být zájem i o úrodu z těchto sadů. Dnes je totiž levnější mandle dovézt - jejich pěstování je poměrně náročné. Oba sady s celkem asi 850 stromy zabírající rozlohu tři a půl hektaru zůstaly tedy nevyužívané a neudržované. Zanedbávané nekvetly a nepřinášely žádné plody. Naštěstí se podařilo prosadit dobrou věc - v roce 2009 se tyto sady patřící společnosti Nestlé podařilo městu Hustopeče odkoupit a zahájit jejich obnovu. A stromy obsypané na jaře růžovými květy tak snad zůstanou i nadále potěchou pro oči.

RSS kanál

Syndikovat obsah